G6A-234P-ST-US-DC24
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
G6A-234P-ST-US-DC24 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: Signal Relay, 24 VDC, 1 Amps, DPDT (2 Form C), Through Hole, Non Latching
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Configuration | DPDT (2 Form C) |
| Contact Current | 1 Amps |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 250VAC, 220VDC - Max |
| Coil Current | 8.3 mA |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 5 ms |
| Release Time | 3 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material | Silver Palladium (AgPd), Gold (Au) |
| G6A Low Signal Relay |
| Series Description: |
- High sensitivity can be driven by digital circuits
- Low-profile design allows use in 12.70 mm (0.50 in) PC board rack