To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
G9EC-1-DC12
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
G9EC-1-DC12 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$381.29
$369.73
$348.61
$338.92
$263.81
Product Description
Description: OMRON RELAY
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Omron | | Product Category | Relays | | Product Sub Category | Power Relays | | Series | G9EC-1 |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 200 A |
| Switching Voltage | 400VDC - Max |
| Coil Current | 938 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | Wire Leads |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 0.96 VDC |
| Operate Time | 50 ms |
| Release Time | 30 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 50°C |
| Contact Material | - |
Product Videos
Custom Field