G7L-2A-P-80-CBDC100
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
G7L-2A-P-80-CBDC100 |
Product Description
Description: Power Relay, 100 VDC, 20 Amps, DPST-NO (2 Form A), Through Hole, Non Latching
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Coil Voltage | 100 VDC |
| Contact Configuration | DPST-NO (2 Form A) |
| Contact Current | 20 Amps |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Coil Current | 19 mA |
| Features | - |
| Coil Insulation | Class B |
| Must Operate Voltage | 75 VDC |
| Must Release Voltage | 15 VDC |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 30 ms |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C |
| Contact Material | Silver Tin Indium (AgSnIn) |
| G7L Power Relay |
- No contact chattering for momentary voltage drops up to 50% of rated voltage.
- Wide-range AC-activated coil that handles 100 to 120 or 200 to 240 VAC at either 50 or 60 Hz.
- Miniature size for maximum switching power, particularly for inductive loads.
- Flame-resistance materials (UL94V-0-qualifying) used for all insulation material.
- Quick-connect, screw, and PCB terminals, and DIN track mounting available.
- Conforms to UL, CSA, TUV and meets IEC950.
- Safety design with contact gap of 3 mm.