G6CU-2117P-US-DC12
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
G6CU-2117P-US-DC12 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
Product Description
Description: Power Relay, 12 VDC, 8 Amps, DPST-NO/NC (1A, 1B), Through Hole, 1 Coil Latch
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Coil Voltage | 12 VDC |
| Contact Configuration | DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) |
| Contact Current | 8 Amps |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Coil Current | 16.7 mA |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Contact Material | Silver Alloy, Cadmium Free |
| G6C PCB Power Relay |
| Series Description: Miniature High Capacity Relays with SPST-NO 10A and SPST-NO + SPST-NC 8A |
- SPST-NO 10A and SPST-NO + SPST-NC 8A for power switching and output that satisfy the needs for space-saving.
- Small High-capacity Relays Compact: 20 × 15 × 10 mm (L × W × H).
- Low power consumption: 200 mW.