G5LE-14-CFDC18
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
G5LE-14-CFDC18 |
Product Description
Description: Power Relay, 18 VDC, 10 Amps, SPDT (1 Form C), Through Hole, Non Latching
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Coil Voltage | 18 VDC |
| Contact Configuration | SPDT (1 Form C) |
| Contact Current | 10 Amps |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | Class F |
| Must Operate Voltage | 13.5 VDC |
| Must Release Voltage | 1.8 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| G5LE PCB Power Relay |
| Series Description: Cubic, Single-pole 10A Power Relay |
- Ambient Operating Temperature 85°C
- UL class-B coil insulation for standard model.
- UL, CSA, EN standards approved and conforms to Electrical Appliance and Material Safety Law (300 V max.).