To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
G2R-1-T-DC24
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
G2R-1-T-DC24 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$7.75
$7.46
$6.95
$6.50
$6.11
Product Description
Description: Power Relays Coil Voltage: 24 VDC Contact Configuration: 1C SPDT Contact Current: 10 A Mounting Type: Through Hole Coil Type: Sigle Side Stable Termination Style: PC Pin Features: -
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Omron | | Product Category | Relays | | Product Sub Category | Power Relays | | Series | G2R Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Configuration | 1C SPDT |
| Contact Current | 10 A |
| Switching Voltage | 380VAC, 125VDC - Max |
| Coil Current | 37.5 mA |
| Coil Type | Sigle Side Stable |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 19.2 VAC |
| Must Release Voltage | 7.2 VAC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| G2R PCB Power Relay |
| Series Description: The Best Seller G2R |
- General purpose power Relays of single-pole10 A and double-pole 5 A.
- Safety-oriented design with dielectric strength of 5,000 V between coil and contacts, and surge resistance of 10,000 V.
- AC and DC types are both available for operational coils.
|
Product Videos
Custom Field