To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
EE-SY110
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
EE-SY110 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
50
500
1000
5000
$3.44
$2.50
$2.35
$2.21
$2.09
Product Description
Description: Optical Photomicro Sensor - Reflective; 0.197" (5mm)
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Omron | | Product Category | Sensors | | Product Sub Category | Optical Sensor | | Series | |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Sensing Distance | 0.197" (5mm) |
| Sensing Method | Reflective |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20 mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |
| Output Type | Phototransistor |
| Response Time | 30µs, 30µs |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | PCB Mount |
Product Videos
Custom Field