To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
EE-SX493
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
EE-SX493 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
25
50
200
500
$3.61
$3.34
$3.11
$2.91
$2.73
Product Description
Description: Transmissive Types with Photo-IC Output
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Omron | | Product Category | Sensors | | Product Sub Category | Optical Sensor | | Series | |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Sensing Distance | 0.079" (2mm) |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Output Configuration | NPN - Open Collector/Light-ON |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Supply | 5 mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Response Time | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C (TA) |
| Package / Case | PCB Mount |
Product Videos
Custom Field