To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
SR99S01VBNN0004
| Manufacturer |
Metz Connect |
| Manufacturer Product Number |
SR99S01VBNN0004 |
Product Description
Description: Spring Clamps Terminal Blocks • Mounting : PC Board • Mounting Style: THR • Number Of Poles: 1 • Centerline: - • Direction of connection: 90° • Color:
| Product Information | | Resources |
| |
RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting | PC Board |
| Mounting Style | THR |
| Number Of Poles | 1 |
| Centerline | - |
| Direction of connection | 90° |
| Color | |
| Connection capacity single-wire | 0,2 - 1,5 mm² / AWG 24 - 16 |
| Connection capacity multi-wire | 0,2 - 1,5 mm² / AWG 24 - 16 |
| Insulating material class | CTI 600 |
| clearance/creepage dist. | - |
| Protection category | IP20 |
| Min. insul. strip length | 7 mm |
| Rated current | 9 A |
| Upper limit temperature | 105 °C |
| Lower limit temperature | -40 °C |
| SR99SxxVBNN / SR99SxxVWNN -Metz Connect Spring Clamp Terminal Bloc |
| Series Description: |
- spring clamp terminal block, THR solderable, double solder pins
- direction of connection 90°
- fittable without loss of poles
- Tape & Reel packaging possible
- finger push-button
- test point and wire connection indicator
- Variants: black, creme white, yellow, green, red, blue, orange, gray, brown, white
|
Product Videos
Custom Field