To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
G4010M05D-RSR
| Manufacturer |
Mechatronics |
| Manufacturer Product Number |
G4010M05D-RSR |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
10
25
50
100
500
1000
2500
$5.63
$5.00
$4.33
$3.88
$3.41
$2.99
$2.47
$2.47
Product Description
Description: DC Axial Fan • Voltage - Rated: 5VDC • Shape: Square • Frame Size: 40x40x10.3mm • Air Flow: 7.0 CFM • Static Pressure: 0.150 in H2O (37.3 Pa) • Bearing Type: Sleeve • Housing Style: Ribbed style • RPM: 6000 RPM • Impeller Style: Standard
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Mechatronics | | Product Category | Fans & Blowers | | Product Sub Category | DC Axial Fan | | Series | G4010 Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Shape | Square |
| Frame Size | 40x40x10.3mm |
| Width | 10.30mm |
| Air Flow | 7.0 CFM |
| Static Pressure | 0.150 in H2O (37.3 Pa) |
| Bearing Type | Sleeve |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Housing Style | Ribbed style |
| Impeller Style | Standard |
| Features | Thermal Overload Protector (TOP) |
| Noise | 28.0dB(A) |
| RPM | 6000 RPM |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection | - |
| Approval Agency | CE, cUL, TUV, UL |
| Weight | 0.026 lb (11.79 g) |
Product Videos
Custom Field