To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Mechatronics LPT200BPB12-H1D4A
| Manufacturer |
Mechatronics |
| Manufacturer Product Number |
LPT200BPB12-H1D4A |
Product Description
Mechatronics LPT200BMB Series AC Axial Fan; 250diax76.1mm; Round; 115VAC; 44/55dB; 304.0 ~ 484.0 CFM; Ball
AC Axial Fan • Voltage - Rated: 115VAC • Shape: Round • Frame Size: 250diax76.1mm • Air Flow: 304.0 ~ 484.0 CFM (8.51 ~ 13.56m³/min) • Static Pressure: 0.270/0.510 in H2O (67.3/127.0 Pa) • Bearing Type: Ball • Fan Type: Tubeaxial • Noise: 44/55dB • Power (Watts): 7.00W, 26.00W • RPM: 2200 RPM • Termination: 3 Wire Leads
Specifications
| Product Attribute |
Attribute Value |
| Voltage - Rated | 115VAC |
| Shape | Round |
| Frame Size | 250diax76.1mm |
| Air Flow | 304.0 ~ 484.0 CFM (8.51 ~ 13.56m³/min) |
| Static Pressure | 0.270/0.510 in H2O (67.3/127.0 Pa) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Dual Speed, Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP) |
| Noise | 44/55dB |
| Power (Watts) | 7.00W, 26.00W |
| RPM | 2200 RPM |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Ingress Protection | - |
| Operating Temperature | - |
| Approval Agency | - |
| Weight | 2.3 lbs (1 kg) |
Product Videos
Custom Field