To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Mechatronics LPH12A99-BTHR-2EM-EX
| Manufacturer |
Mechatronics |
| Manufacturer Product Number |
LPH12A99-BTHR-2EM-EX |
Product Description
Mechatronics LPH12A99 Series AC Axial Fan; 120x120x38.5mm; Square; 100 ~ 240VAC;49.0dB(A); 123.9 CFM (3.47m³/min); Ball
AC Axial Fan • Voltage - Rated: 100 ~ 240VAC • Shape: Square • Frame Size: 120x120x38.5mm • Air Flow: 123.9 CFM (3.47m³/min) • Static Pressure: 0.363 in H2O (90.5 Pa) • Bearing Type: Ball • Fan Type: Tubeaxial • Noise: 49.0dB(A) • Power (Watts): 9.50W • RPM: 3500 RPM • Termination: 2 Terminals
Specifications
| Product Attribute |
Attribute Value |
| Voltage - Rated | 100 ~ 240VAC |
| Shape | Square |
| Frame Size | 120x120x38.5mm |
| Air Flow | 123.9 CFM (3.47m³/min) |
| Static Pressure | 0.363 in H2O (90.5 Pa) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Electronic Commutation (EC) |
| Noise | 49.0dB(A) |
| Power (Watts) | 9.50W |
| RPM | 3500 RPM |
| Termination | 2 Terminals |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | - |
| Approval Agency | ATEX |
| Weight | 0.631 lb (286.20 g) |
Product Videos
Custom Field