| Catalog Part Number | 2009R1C5.5W |
| Ordering Part Number | 2009R1C5.5W |
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Fuse Family | Medium Voltage Fuses |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 200A |
| Response Time | - |
| Applications | Motor Protection |
| Features | Indicating |
| Class | R |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 80kA |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Size / Dimension | 3.000" Dia x 15.875" L (76.20mm x 403.23mm) |