Product Description
Littelfuse Industrial Business Unit L15S Series Fuse; Requires Holder; 100kA AC, 20kA DC; 25A;150 VAC;150 VDC; Fast Blow; 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Cylindrical Fuse • Mounting Type: Requires Holder • Fuse Type: Cartridge • Current Rating (Amps): 25A • Voltage Rating - AC: 150 VAC • Voltage Rating - DC: 150 VDC • Response Time: Fast Blow • Class: - • Breaking Capacity @ Rated Voltage: 100kA AC, 20kA DC • Package / Case: 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Information
| Manufacturer | Littelfuse Industrial Business Unit |
| Product Category | Fuses |
| Product Sub Category | Cylindrical Fuse |
| Series | L15S Series |
| Catalog Part Number | L15S025 |
| Ordering Part Number | L15S025.T |
| Status | Obsolete |
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 25A |
| Voltage Rating - AC | 150 VAC |
| Voltage Rating - DC | 150 VDC |
| Response Time | Fast Blow |
| Applications | Semiconductors |
| Class | - |
| Approval Agency | CE, CSA, UR |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100kA AC, 20kA DC |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm) |
Series Features
POWR-GARD® Fuse L15S SERIES TRADITIONAL HIGH-SPEED 150 V ac • Very Fast-Acting • 1–1000 A
Series DescriptionThe L15S series is a traditional North American bolted style high-speed fuse for protection of power semiconductor devices that are rated up to 150 V ac and up to 150 V dc Littelfuse POWR-SPEED ® products offer optimized circuit protection at the extremely fast speed required to protect power semiconductor devices such as silicon controlled rectifiers (SCR’s), diodes, thyristors, triacs, transistors, and similar solid-state devices. These devices are used in power equipment including variable speed drives, power rectifiers, UPS systems, dc power supplies, and in a wide range of electronic equipment. May be used wherever extremely fast-acting, current-limiting fuses with no time delay are required.
- Compliance with US and Canadian requirements
- Traditional North American bolted style dimensions
- Class aR performance
- Direct bus-bar mount or stud mount design
- RoHS Compliant
Power converters (inverters, rectifiers, ups), Power supplies, Industrial heaters, Variable speed drives, Battery chargers, Soft starters