| Catalog Part Number | KLDR05.6TXP |
| Ordering Part Number | KLDR05.6TXP |
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 5.6A |
| Voltage Rating - AC | 600 VAC |
| Voltage Rating - DC | 300 VDC |
| Response Time | Slow Blow |
| Applications | Transformer Protection |
| Class | CC |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 20kA DC |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm) |
Series Features
Class CC Fuses KLDR Series 600 V ac • 300 V dc • Time-Delay • 1⁄10 –30 A