0217.063MRET1P
| Manufacturer |
LITTELFUSE |
| Manufacturer Product Number |
0217.063MRET1P |
Product Description
Description: Cylindrical Fuses • Mounting Type: Through Hole • Fuse Type: Cartridge, Glass • Current Rating (Amps): 63 mA • Voltage Rating: 250 VAC • Response Time: Fast Blow • Package / Case: 5mm x 20mm Axial
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Mounting Type | Through Hole |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating (Amps) | 63 mA |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm Axial |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Melting I²t | 0.00056 |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm) |
| 217 Series - 5x20mm Fast-Acting Glass Body Cartridge Fuse Designed to IEC Specification |
| Series Description: 5x20mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. |