021501.6MXGP
| Manufacturer |
LITTELFUSE |
| Manufacturer Product Number |
021501.6MXGP |
Product Description
Description: Cylindrical Fuses • Mounting Type: Requires Holder • Fuse Type: Cartridge, Ceramic • Current Rating (Amps): 1.6 A • Voltage Rating: 250 VAC • Response Time: Slow Blow • Package / Case: 5mm x 20mm
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Current Rating (Amps) | 1.6 A |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1.5kA |
| Melting I²t | 6.83 |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| 215 Series - 5x20mm Ceramic Body Time-Lag Cartridge Fuse |
| Series Description: 5×20mm Time-Lag surge withstand ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification |