GT5P-N10MAD24
Manufacturer
IDEC
Manufacturer Product Number
GT5P-N10MAD24
Bulk Pricing
Qty. Price
5
Product Description
Description: On Delay Timers • Rated Voltage: 24V AC/DC • Time Range: 10M • Output: 24V DC/
120V AC,
5A
240V AC,
3A • Contact Configuration: SPDT • Termination: 8 pin • Current: 5 A
Product Information Resources
Manufacturer Idec Product Category Timers Product Sub Category On Delay Timers Series GT5P Series
Product Attribute Attribute Value Mode of Operation ON-Delay Rated Voltage 24V AC/DC Time Range 10M Output 24V DC/
120V AC,
5A
240V AC,
3A Contact Configuration SPDT Termination 8 pin Current 5 A Pollution Degree 2 (IEC60664-1) Operating Temperature 10 to +50°C (no freezing) Storage/Transporta-tion Temperature 30 to +70°C (no freezing) Operating Humidity 35 to 85% RH (no condensation) Altitude 0 to 2000m (operation)
0 to 3000m (transportation) Reset Time 100 ms maximum Repeat Error ±0.2%, ±10 ms maximum Voltage Error ±0.5%, ±20 ms maximum Temperature Error ±3% maximum Setting Error ±10% maximum Insulation Resistance 100 M? minimum (500V DC megger) Dielectric Strength Between power and output terminals: 2000V AC, 1 minute
Between contacts of different poles: 2000V AC, 1 minute
Between contacts of the same pole: 750V AC, 1 minute Vibration Resistance 10 to 55Hz, amplitude 0.75 mm, 2 hours each in 3 directions Shock Resistance Operating extremes: 98 m/s^{2} ,
Damage limits: 490 m/s^{2} Power Consumption (spprox.) A200: 3.9 VA (60Hz) A100: 2.3 VA (60Hz) AD24: 1.3 VA (60Hz)/0.5W D12 0.6W Dimensions 36H × 29W × 81.5D mm Weight (approx.) 49g
GT5P Miniature Timer Series Description: Single function On-Delay timer with 5A SPDT contacts. Octal plug in type with fixed time ranges from 1 second to 10 minutes.
SPDT 5A contacts
8-pin octal base
9 time ranges
Repeat error ±0.2% maximum