Hammond 1418N4ALM12
| Manufacturer |
Hammond |
| Manufacturer Product Number |
1418N4ALM12 |
Product Description
Wallmount Box • Size / Dimension: 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm) • Height: 12.000" (304.80mm) • Design: Hinged Door, Lid • Material: Metal, Aluminum • Color: Natural • Features: Interior Panels, Mounting Flange |
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm) |
| Height | 12.000" (304.80mm) |
| Area (L x W) | 1080in² (6968cm²) |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Natural |
| Thickness | 0.100" (2.54mm) |
| Features | Interior Panels, Mounting Flange |
| Ratings | IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 4,12,13 |
| Type 4X Aluminum Wallmount Enclosure 1418 N4 AL Series |
| Series Description: |
- Formed from 0.081" (Body) / 0.100" (Door) Type 5052 H-32 aluminum.