To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Hammond 1414N4PHS16G4
| Manufacturer |
Hammond |
| Manufacturer Product Number |
1414N4PHS16G4 |
Product Description
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Junction Box |
| Size / Dimension | 6.310" L x 4.200" W (160.27mm x 106.68mm) |
| Height | 8.310" (211.07mm) |
| Area (L x W) | 26.5in² (171cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Stainless Steel |
| Color | Natural |
| Ratings | IP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508A |
| Type 4X Stainless Steel Junction Box 1414 N4 PH SS Series |
| Series Description: |
- Formed from 14 gauge 304 or 316 stainless steel.
- Smooth, continuously welded seams.
- Welded brackets provide for enclosure mounting.
- Continuous stainless steel hinged cover is secured with stainless steel clamps and screws.
- Seamless poured-in place gasket.
- All models include a removable 14 gauge inner panel.
- Tapped studs are provided for mounting inner panels.
- A bonding stud is provided on the door and a grounding stud is provided in the enclosure.
|
Other Details
N
Product Videos
Custom Field