To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Hammond 1414N4ALCLP
| Manufacturer |
Hammond |
| Manufacturer Product Number |
1414N4ALCLP |
Product Description
Box • Container Type: Junction Box • Size / Dimension: 4.310" L x 3.210" W (109.47mm x 81.53mm) |
|
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Junction Box |
| Size / Dimension | 4.310" L x 3.210" W (109.47mm x 81.53mm) |
| Height | 6.310" (160.27mm) |
| Area (L x W) | 13.8in² (89cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Natural |
| Thickness | - |
| Features | - |
| Ratings | IP66, NEMA 4,4X,12,13, UL-508A |
Other Details
N
Product Videos
Custom Field