To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Fibox UL PCM 200/63 G
| Manufacturer |
Fibox |
| Manufacturer Product Number |
UL PCM 200/63 G |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
15
25
$120.39
$113.31
$110.07
$107.01
$104.12
Product Description
| MNX Series Enclosure, PC with knockouts 10x7.1x2.5" opaque cover, UL |
| | | Factory Lead Time | 28 Days |
|
| Product Information | | Resources |
|
| Manufacturer | Fibox | | Product Category | Enclosure | | Product Sub Category | | | Series | MNX Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 9.680" L x 7.090" W (245.87mm x 180.09mm) |
| Height | 2.500" (63.50mm) |
| Area (L x W) | 68.6in² (443cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Light Gray |
| Thickness | - |
| Features | - |
| Ratings | IP66, IP67, NEMA 1,4,4X,6, UL 508 |
| Material Flammability Rating | UL 746C 5" |
Product Videos
Custom Field