To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Fibox AR1085CHFTSS
| Manufacturer |
Fibox |
| Manufacturer Product Number |
AR1085CHFTSS |
Product Description
| ARCA JIC 10 x 8 x 5 hinged flat opaque cover, twist SS latch, padlockable |
| | | Factory Lead Time | 56 Days |
|
| Product Information | | Resources |
|
| Manufacturer | Fibox | | Product Category | Cabinets-Racks | | Product Sub Category | | | Series | ARCA JIC Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Enclosure |
| Size / Dimension | 8.000" L x 5.000" W (203.20mm x 127.00mm) |
| Height | 10.000" (254.00mm) |
| Area (L x W) | 40.0in² (258cm²) |
| Design | Cover Included, Hinged Door |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Light Gray |
| Thickness | - |
| Features | - |
| Ratings | IP66, IP67, NEMA 4,4X,6,6P,12,12K,13, UL 508 |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field