To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
100
1250
2500
5000
10000
$0.53
$0.49
$0.47
$0.45
$0.43
$0.40
Product Description
Description: Tactile Switches • Circuit: SPST-NO • Switch Function: Off-Mom • Contact Rating @ Voltage: 0.05A @ 50VDC • Actuator Type: Standard • Mounting Type: Surface Mount • Actuator Orientation: Top Actuated • Actuator Height off PCB, Vertical: 3.40mm • Termination Style: Gull Wing
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | E-Switch | | Product Category | Switches | | Product Sub Category | Tactile Switches | | Series | TL3304 Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 50VDC |
| Actuator Type | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 3.40mm |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Termination Style | Gull Wing |
| Outline | 6.20mm x 6.20mm |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Operating Force | 160gf |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
Product Videos
Custom Field