To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Product Description
Description: Rocker Switch • Mounting Type: Panel Mount, Threaded Body with Nut • Circuit: DPST • Switch Function: On-Off • Current Rating (Amps): 10A (AC) • Voltage Rating - AC: 125 V • Actuator Type: Paddle • Color - Actuator/Cap: Black • Actuator Marking: No Marking
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | E-Switch | | Product Category | Switches | | Product Sub Category | Rocker Switch | | Series | RR3405 Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Panel Mount, Threaded Body with Nut |
| Circuit | DPST |
| Switch Function | On-Off |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Paddle |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Actuator Marking | No Marking |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 18.00mm Dia |
| Operating Temperature | - |
Product Videos
Custom Field