To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
100
500
1000
2000
4000
$2.66
$2.44
$2.33
$2.26
$2.13
$1.74
Product Description
Description: Rocker Switch • Mounting Type: Panel Mount, Threaded Body with Nut • Circuit: SPDT • Switch Function: On-On • Current Rating (Amps): 6A (AC) • Voltage Rating - AC: 125 V • Actuator Type: Paddle • Color - Actuator/Cap: Black • Actuator Marking: No Marking
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Panel Mount, Threaded Body with Nut |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Paddle |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Actuator Marking | No Marking |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 15.00mm Dia |
| Operating Temperature | 0°C ~ 65°C |
| RR3402 Series Panel Mount, Paddle Style Rocker |
| Series Description: The RR3402 rocker switch has an ergonomic feel with multiple circuit options. |
- Ergonomic feel
- Visually appealing
- Multiple options
|
Product Videos
Custom Field