To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
10
25
50
100
500
$3.34
$3.07
$2.92
$2.83
$2.67
$2.03
Product Description
Description: Rocker Switch • Mounting Type: Panel Mount, Snap-In • Circuit: SPST-NO • Switch Function: Off-Mom • Current Rating (Amps): 10A (AC) • Voltage Rating - AC: 125 V • Actuator Type: Concave (Curved) • Color - Actuator/Cap: Red • Actuator Marking: No Marking
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | E-Switch | | Product Category | Switches | | Product Sub Category | Rocker Switch | | Series | R6 Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Actuator Marking | No Marking |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.20mm x 6.65mm |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
| R6 Series Slim-line Rocker Switches |
| Series Description: The R6 Series rocker switches are available in SPST and offer a width of .378 inch, presented in a slim-line package design. |
- Slim-line package design
- Maintained and momentary functions
|
Product Videos
Custom Field