To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
25
50
100
250
500
$44.32
$40.69
$38.78
$37.61
$32.61
$31.71
Product Description
Description: Anti-Vandal Switches • Mounting Type: Panel Mount, Front • Type: Anti-Vandal • Circuit: SPST-NO • Switch Function: Off-Mom • Current Rating (Amps): 1A (DC) • Voltage Rating - DC: 24 V • Actuator Type: Round, Button, Flush • Actuator Marking: No Marking • Color - Actuator/Cap: Silver • Illumination Type, Color: -
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | E-Switch | | Product Category | Switches | | Product Sub Category | Anti-Vandal Switches | | Series | PZ Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Type | Anti-Vandal |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating (Amps) | 1A (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 24 V |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Actuator Marking | No Marking |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Wire Leads with Connector |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.00mm Dia |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
Product Videos
Custom Field