To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
25
50
100
200
400
600
$46.15
$42.60
$41.02
$36.92
$34.61
$33.56
$31.64
Product Description
Description: Barrier Style Terminal Blocks • Pitch: 0.438" (11.12mm) • Number of Circuits: 23 • Number of Rows: 1 • Barrier Type: 2 Wall (Dual) • Features: Flange • Bottom Termination: PC Pin, Insulated • Top Termination: Screws • Hardware: Screw • Current Rating (Amps): 20A • Wire Gauge: 12-22 AWG
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Curtis Industries | | Product Category | Terminals Block | | Product Sub Category | Barrier Style Terminal Blocks | | Series | GFT Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Number of Circuits | 23 |
| Number of Rows | 1 |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Features | Flange |
| Bottom Termination | PC Pin, Insulated |
| Top Termination | Screws |
| Hardware | Screw |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Voltage Rating | 300V |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Tightening Torque | 9 in.-lbs. |
| Material | Polyphenylene oxide |
| Continuous Use Temp. (UL Index) | 110° C (230° F) |
| Color | Black |
| Series GFT/GB |
| Series Description: 7/16", 11.11mm Center-to-Center Spacing |
- Superior Construction - All terminals are molded in place with precision screw machined brass inserts.
- Ideal for Sub-Chassis or Thru-Panel Application Feature provides a full 1/4" terminal to ground clearance even through 1/16" chassis.
- Durable Base Material Made of black thermo-set phenolic break-resistant thermoplastic.
- Feed-Thru, Printed Circuito rSurface Connection.
- Terminal Flexibility External terminals available in two screw sizes with various internal terminal types.
- Recognition and Listing UL recognized and CSA certified.
|
Product Videos
Custom Field