To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
ID40CNC06AF-K
| Manufacturer |
Carlo Gavazzi |
| Manufacturer Product Number |
ID40CNC06AF-K |
Product Description
Description: IND PROX S 40X12 DC ANALOG 0,6
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Carlo Gavazzi | | Product Category | Sensors | | Product Sub Category | Proximity Sensors | | Series | |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Sensor Type | Inductive |
| Sensing Distance | 0.236" (6mm) |
| Output Type | Analog Current, PNP |
| Response Frequency | - |
| Shielding | Unshielded |
| Material - Body | - |
| Voltage - Supply | 15V ~ 30V |
| Termination Style | Cable Leads |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C (TA) |
| Ingress Protection | IP67, NEMA 1,3,4,6,13 |
| Indicator | No Indicator |
| Package / Case | Box |
Product Videos
Custom Field