To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
IA08BSN04DC
| Manufacturer |
Carlo Gavazzi |
| Manufacturer Product Number |
IA08BSN04DC |
Product Description
Description: IND PROX SS M8 2WDC NC CABLE
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Carlo Gavazzi | | Product Category | Sensors | | Product Sub Category | Proximity Sensors | | Series | |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Sensor Type | Inductive |
| Sensing Distance | 0.157" (4mm) |
| Output Type | - |
| Response Frequency | 2kHz |
| Shielding | Unshielded |
| Material - Body | Stainless Steel |
| Voltage - Supply | 10V ~ 60V |
| Termination Style | Cable Leads |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Indicator | LED |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M8 |
Product Videos
Custom Field