PB18CNT15NO
| Manufacturer |
Carlo Gavazzi |
| Manufacturer Product Number |
PB18CNT15NO |
Product Description
Description: Photo-electric Sensors • Sensing Method: Through-Beam • Sensing Distance: 15 m • Voltage - Supply: 10V ~ 30V • Response Time: OFF-ON 6.5 ms / ON-OFF 3.5 ms • Output Configuration: NPN, NO • Light Source: Infrared (890nm) • Connection Method: - • Ingress Protection: IP67 • Cable Length: - • Adjustment Type: -
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Sensing Method | Through-Beam |
| Sensing Distance | 15 m |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | OFF-ON 6.5 ms / ON-OFF 3.5 ms |
| Output Configuration | NPN, NO |
| Light Source | Infrared (890nm) |
| Connection Method | - |
| Ingress Protection | IP67 |
| Cable Length | - |
| Adjustment Type | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Photoelectrics Through-beam, Transistor Output Type PB18CNT15.. |
The housing is designed to fit a ø18 mm rubber profile and has integreted sealing lips to prevent water from entering the profile.
- Safety Edge sensor for doors
- Range 15 m
- ESPE, PSPE type 2, PL C
- Modulated, infrared light
- Supply voltage: 10 to 30 VDC
- Output: 100 mA, NPN or PNP type