Carlo Gavazzi CGMU-9D-24-02
| Manufacturer |
Carlo Gavazzi |
| Manufacturer Product Number |
CGMU-9D-24-02 |
Product Description
Description: Motor Reversing Contactor • Mounting Type: Chassis Mount, DIN Rail • Coil Voltage: 24VDC • Number of Poles: 3 Poles • Contact Form: 3A 3PST-NO • Contact Rating (Current): 9 A • Switching Voltage: 690VAC - Max • Features: Auxiliary Contacts - 2NC • Termination Style: Screw Terminal
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Mounting Type | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Number of Poles | 3 Poles |
| Contact Form | 3A 3PST-NO |
| Contact Rating (Current) | 9 A |
| Switching Voltage | 690VAC - Max |