To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
CIT Relay and Switch MS2309L6
Product Description
Slide Switch • Circuit: DP3T • Switch Function: On-On-On • Current Rating (Amps): 300mA (DC) • Voltage Rating - DC: 50 V • Voltage Rating - AC: - • Actuator Type: Standard • Actuator Length: 6.00mm • Contact Finish: Silver • Mounting Type: Through Hole, Right Angle • Termination Style: PC Pin |
|
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Circuit | DP3T |
| Contact Timing | Not Specified |
| Switch Function | On-On-On |
| Current Rating (Amps) | 300mA (DC) |
| Voltage Rating - DC | 50 V |
| Voltage Rating - AC | - |
| Actuator Type | Standard |
| Actuator Length | 6.00mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Silver |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| MS2309 Series Slide Switch |
| Series Description: DP3T and miniature in size, the MS2309 offers actuator lengths of 4.0mm or 6.0mm, in a steel housing. |
- Miniature Size
- Multiple Actuator Lengths
- Multiple Positions
- Steel Housing
|
Product Videos
Custom Field