To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$50.94
$49.39
$45.28
$44.05
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 10.000" L x 7.000" W (254.00mm x 177.80mm) • Height: 4.060" (103.12mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, Polycarbonate • Color: Gray • Ratings: IP68, NEMA 1, 2, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PU Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 10.000" L x 7.000" W (254.00mm x 177.80mm) |
| Height | 4.060" (103.12mm) |
| Area (L x W) | 70.0in² (452cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.125" (3.18mm) |
| Features | - |
| Ratings | IP68, NEMA 1, 2, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field