To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bud Industries PTR-28486-C
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 12.140" L x 7.870" W (308.36mm x 199.90mm) • Height: 5.120" (130.05mm) • Design: Cover Included, Hinged Door • Material: Plastic, Polycarbonate • Color: Light Gray, Clear Cover • Features: - |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PTR Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 12.140" L x 7.870" W (308.36mm x 199.90mm) |
| Height | 5.120" (130.05mm) |
| Area (L x W) | 95.5in² (616cm²) |
| Design | Cover Included, Hinged Door |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Light Gray, Clear Cover |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) |
| Features | - |
| Ratings | IP67, NEMA 4,4X,6,6P |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field