To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 6.240" L x 5.910" W (158.50mm x 150.11mm) • Height: 4.720" (119.89mm) • Design: Cover Included, Hinged Door • Material: Plastic, ABS • Color: Light Gray • Features: - |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PTR Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 6.240" L x 5.910" W (158.50mm x 150.11mm) |
| Height | 4.720" (119.89mm) |
| Area (L x W) | 36.8in² (238cm²) |
| Design | Cover Included, Hinged Door |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Light Gray |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) |
| Features | - |
| Ratings | IP67, NEMA 4,4X,6,6P |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field