To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries PTH-11811-G
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$7.76
$7.03
$6.82
$6.25
$6.08
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.803" L x 3.583" W (122.00mm x 91.01mm) • Height: 2.717" (69.01mm) • Design: Hinged Door, Lid • Material: Plastic, ABS • Color: Gray |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | Plastibox Style K Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.803" L x 3.583" W (122.00mm x 91.01mm) |
| Height | 2.717" (69.01mm) |
| Area (L x W) | 17.1in² (111cm²) |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.098" (2.49mm) |
| Features | PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field