To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries PT-11557-G
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$7.41
$6.72
$6.52
$5.97
$5.81
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 6.875" L x 4.875" W (174.63mm x 123.83mm) • Height: 2.520" (64.00mm) • Design: Split Sides • Material: Plastic, ABS • Color: Gray |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | Plastibox Style F Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 6.875" L x 4.875" W (174.63mm x 123.83mm) |
| Height | 2.520" (64.00mm) |
| Area (L x W) | 33.5in² (216cm²) |
| Design | Split Sides |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.100" (2.54mm) |
| Features | PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field