To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$15.17
$13.75
$13.33
$12.22
$11.89
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.722" L x 3.150" W (119.94mm x 80.01mm) • Height: 2.180" (55.37mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, Polycarbonate • Color: Gray • Features: Card Guides, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PNR Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.722" L x 3.150" W (119.94mm x 80.01mm) |
| Height | 2.180" (55.37mm) |
| Area (L x W) | 14.9in² (96cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Ratings | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field