To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bud Industries PN-1344-AC
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$102.33
$92.73
$89.92
$82.43
$80.20
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 14.170" L x 7.870" W (359.92mm x 199.90mm) • Height: 5.910" (150.11mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, Polycarbonate • Color: Gray, Clear Cover/Door • Features: - |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 14.170" L x 7.870" W (359.92mm x 199.90mm) |
| Height | 5.910" (150.11mm) |
| Area (L x W) | 112in² (719cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Gray, Clear Cover/Door |
| Thickness | 0.140" (3.56mm) |
| Features | - |
| Ratings | IP68, NEMA 1, 2, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field