To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$25.52
$23.13
$22.42
$20.56
$20.00
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 6.300" L x 6.300" W (160.02mm x 160.02mm) • Height: 2.360" (59.94mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, Polycarbonate • Color: Gray • Features: - |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 6.300" L x 6.300" W (160.02mm x 160.02mm) |
| Height | 2.360" (59.94mm) |
| Area (L x W) | 39.7in² (256cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Features | - |
| Ratings | IP68, NEMA 1, 2, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field