To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries PN-1337-DG
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
$12.05
$11.04
$10.74
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.724" L x 4.724" W (120.00mm x 119.99mm) • Height: 3.543" (90.00mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, ABS • Color: Gray • Features: Card Guides, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.724" L x 4.724" W (120.00mm x 119.99mm) |
| Height | 3.543" (90.00mm) |
| Area (L x W) | 22.3in² (144cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Ratings | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field