To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$11.55
$10.47
$10.15
$9.31
$9.05
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.528" L x 2.559" W (115.01mm x 65.00mm) • Height: 1.576" (40.03mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, Polycarbonate • Color: Gray, Clear Cover/Door • Features: Card Guides, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.528" L x 2.559" W (115.01mm x 65.00mm) |
| Height | 1.576" (40.03mm) |
| Area (L x W) | 11.7in² (75cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Gray, Clear Cover/Door |
| Thickness | 0.100" (2.54mm) |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Ratings | IP65, NEMA 1,2,4,4X,12,13, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field