To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$7.27
$7.05
$6.46
$6.28
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 5.910" L x 3.160" W (150.11mm x 80.26mm) • Height: 1.180" (29.97mm) • Area (L x W): 18.7in² (121cm²) • Design: Split Sides and End Panel(s) • Material: Plastic, ABS • Color: Gray • Features: Card Guides, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | PI Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 5.910" L x 3.160" W (150.11mm x 80.26mm) |
| Height | 1.180" (29.97mm) |
| Area (L x W) | 18.7in² (121cm²) |
| Design | Split Sides and End Panel(s) |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field