To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries PC-11480-A
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$13.88
$12.58
$12.20
$11.18
$10.88
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 5.510" L x 4.330" W (139.95mm x 109.98mm) • Height: 1.380" (35.05mm) • Design: Split Sides and End Panel(s) • Material: Plastic, ABS with Aluminum Panels • Color: Gray • Features: Card Guides, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | Plasticase Style D Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 5.510" L x 4.330" W (139.95mm x 109.98mm) |
| Height | 1.380" (35.05mm) |
| Area (L x W) | 23.8in² (154cm²) |
| Design | Split Sides and End Panel(s) |
| Material | Plastic, ABS with Aluminum Panels |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.100" (2.54mm) |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field