To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 5.118" L x 2.992" W (130.00mm x 76.00mm) • Height: 1.181" (30.00mm) • Design: Split Sides and End Panel(s) • Material: Plastic, ABS • Color: Gray • Features: PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | Plasticase Style I Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 5.118" L x 2.992" W (130.00mm x 76.00mm) |
| Height | 1.181" (30.00mm) |
| Area (L x W) | 15.3in² (99cm²) |
| Design | Split Sides and End Panel(s) |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.118" (3.00mm) |
| Features | PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field