To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$4.14
$3.75
$3.64
$3.33
$3.24
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.134" L x 1.614" W (105.00mm x 41.00mm) • Height: 0.992" (25.20mm) • Design: Split Sides and End Panel(s) • Material: Plastic, ABS • Color: Gray • Features: PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | Plasticase Style I Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.134" L x 1.614" W (105.00mm x 41.00mm) |
| Height | 0.992" (25.20mm) |
| Area (L x W) | 6.67in² (43.0cm²) |
| Design | Split Sides and End Panel(s) |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.118" (3.00mm) |
| Features | PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field