To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$14.48
$13.13
$12.73
$11.67
$11.35
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 7.480" L x 5.435" W (189.99mm x 138.05mm) • Height: 3.149" (79.98mm) • Design: Split Sides and End Panel(s) • Material: Plastic, ABS • Color: Gray • Features: Card Guides, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | Plasticase Style E Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 7.480" L x 5.435" W (189.99mm x 138.05mm) |
| Height | 3.149" (79.98mm) |
| Area (L x W) | 40.7in² (263cm²) |
| Design | Split Sides and End Panel(s) |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field