To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$92.93
$84.22
$81.67
$74.86
$72.84
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 15.680" L x 11.727" W (398.27mm x 297.87mm) • Height: 6.295" (159.89mm) • Design: Hinged Door, Lid • Material: Plastic, ABS/PC Blend • Color: Gray, Clear Cover/Door • Features: Non-Metallic Hinges, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | NBB Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 15.680" L x 11.727" W (398.27mm x 297.87mm) |
| Height | 6.295" (159.89mm) |
| Area (L x W) | 184in² (1187cm²) |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Material | Plastic, ABS/PC Blend |
| Color | Gray, Clear Cover/Door |
| Thickness | 0.134" (3.40mm) |
| Features | Non-Metallic Hinges, PCB Supports |
| Ratings | IP66, NEMA 1,2,3,3R,4,4X,12,13 |
| Material Flammability Rating | UL94 5VB, UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field